Smysl života.


Každý z nás se jednou za čas zeptá sám sebe jaký smysl má náš život.Vždy si vzpomenu na svou kamarádku,která na mou otázku po jejím smyslu života odpověděla před 30 lety:
Každý večer když ulehám tak se těším na další den.
Odpovědi na tuto otázku jsou závislé na věku tazatele.
1 – mít dostatek hraček
2 – mít dobrý počítač,kolo atd.
3 – mít holku,vypít hodně piva
4 – mít co nejlepší vzdělání ,známky,
5 – mít co nejlepší zaměstnání,peněz,milenek,času,manželku,děti,
6 – dožít se důchodu,dobré zdraví
7 – užít si důchod , vnoučat ,cestovat,být zdravý

Jistě najdete mnohem více smyslů,než já .Záměrně jsem se nezmínil o třech ,,zásadních " smyslech života.

1 – smysl lidského života je v bohu
2 - smysl lidského života je v životu samém
3 - lidský život nemá smysl.

Lidský život je přísně ohraničen.Na porod-počátek a smrt-konec.To co je mezi tímto časem lze považovat za lidský život.Jistě asi těžko budeme chtít po miminu,aby hloubalo nad smyslem života.Ale i ono ví,že se musí najíst,jen neví proč.Jak člověk stárne dostává jeho odpověd po smyslu života kvalitu.Člověk už od počátku věků chápe,že život je až příliš cenný na to,aby ho člověk promarnil kvuli jedinému smyslu.Až náboženství přivedlo člověka k názoru,že lidský život navzdory v šemu ostatnímu je věčný.Z toho je jasné že člověk,který uvěří náboženství musí mít za smysl života představitele jeho náboženství.Smysl života je vlastně nějaký logický důvod, proč jsme zde.A pokud tento smysl přestane existovat neztratí náš život smysl.Můžeme se domnívat,že lidský život je jen práce a zrození potomků.Proto že pokud bychom dali na některé názory náboženských géniů,pak bychom se uzavřely do klášterů a lidstvo by vyhynulo.Nebo by bůh zajistil jinou rozmnožovací techniku?
Pokud člověk nemá smysl života neznamená to,že není dobrý a že jeho život je prázdný. Možná jen pochopil,že lidský život zde na zemi je tak krátký,že nemá cenu se zatěžo vat otázkami a odpovědi na otázku po smyslu.Kdybychom všichni vzaly za své že nám byl život dán,že nam bude sebrán a nic jiného už nebude pak bychom si začali vážit našeho žití. Největším nepochopením náboženských lidí,je jejich temná představa,že člověk který nemá vyšší cíl musí zákonitě podlehnout depresím alkoholu a kdoví čemu.
Je to právě chybný předpoklad,kterým však nás ateisty straší.Lidský život by měl být tím nejdražším co v životě máme.A jen opravdu věřící lidé si mohou vzít život a věřit,že je bůh vzkřísí.
Každý z nás má někdy pochyby co je vlastně život a kam směřuje.Strach ze smrti je přirozenou součástí našeho života.A je jen na nás jak se s ní vypořádáme.I když po pravdě řečeno se smrtí se nelze vypořádat.Každého dostihne.Většína lidí se proto pravdou o smrti nezabývá.Bere ji jako fakt,který přijde.Jsou však lidé,kteří se snaží uvěřit,že smrt neexistuje.Že je zde bůh,který jim dá věčný život.
Smyslem života je život sám.Ne něco většího,ne bůh,ale fakt že dokážeme nejen vnímat,ale i ovlivňovat okolí.A že po naši smrti jsou zde lidé v jejichž vzpomínkách žijeme dál.Věřící lidé věří v nesmrtelnost,ale jsou schopni obdivovat kostní pozůstatky svých svatých.
Je zde však i jiná možnost.To že smysl života neexistuje.Že je to jen naše představa,abychom mohly zdůvodnit svoje rozhodnutí ,svoje činy.Už po staletí lidé hledají smysl,a stále jej nedokážeme pojmenovat či vyjádřit.Lidský život plyne bez ohledu na vše kolem.Poslední pozorování nás lidstvo začíná utvrzovat,že jsme opravdu jen pouhou hříčkou či nepovedeným experimentem přírody.


Je tedy otázka:
Existuje smysl života?
Jeden můj známy na otázku po smyslu života odpověděl.:smysl života je v tom jak se vyrovnáme s tím co nás potká...
Možná opravdu smysl života je v boji proti nečemu.Každý z nás máme ten svuj kousek betonu co táhneme životem.Každý z nás má v dálce nějaké to světélko,které mu ukazuje cestu.A každý z nás má ten nějaký ušmudlaný smysl života,který ostatní nechápou.Proč bychom měli brát druhým to,co sami potřebujeme?